škola pletení

 


Čtverce Zdenka Matusinska

Začneme nahozením oček podle předchozího návrhu. Počet oček bude u každé příze jiný, podle její tloušťky. Je potřeba vyzkoušet, kolik ok je na požadovaný rozměr potřeba. Počítejte s tím, že po rozpletení ok bude čtverec o něco širší, než když si změříte nahozená očka. Na začátek možná budete muset několikrát párat a začínat znova, ale po pár hotových čtvercích již dobře odhadnete, na kolik oček začít. Výsledný čtverec potřebujeme 20×20 cm.

 


Návleky na ruce

Základem je opět čtverec – ideální je použít žebrový/patentový vzor, aby byly návleky pružné a dobře držely na ruce. Vhodnější je tenčí vlna, aby návlek nebránil dětem v pohybu třeba při psaní.

Čtverec na návleky je v rozměru 15 x 15 cm. Po upletení jej přehněte na polovinu, sešijte zhruba 3 cm, poté nechejte asi 4 cm na protažení palce a došijte do konce. Nezapomeňte, že návleky musí být vždy do páru J

 


Ponožky regina kadlecovana pěti jehlicích

Ponožky se pletou pomocí pěti krátkých jehlic. Jakkoli to může vypadat složitě, je to jen věc cviku.

Jako u každého pletení začneme nahozením ok. Vzhledem k tomu, že budou rozpleteny na 4 jehlice, je vhodné mít počet dělitelný čtyřmi.

Začátek: Vrchní část ponožky pleteme žebrovaným vzorem, který je stejný jako vzor na patent. Tedy jedno oko hladce, druhé obrace (může být i dvě hladce a dvě obrace).

Po dopletení vrchní části následuje tvarování paty. Tu vytvarujeme postupným ubíráním a přidáváním ok.

Ukončení: Poté pokračujeme pletením chodidlové části – na dvou jehlicích pokračujeme žebrovaným vzorem, na dvou, na nichž jsme tvořili patu, hladce. Po dosažení potřebné délky vytvarujeme špičku.

 


Pletení ponožek na kruhové jehlici

kompletní návod

 


Hračky: 

klauni misa putova hopperova panenkyJednoduchý oslík: pletený oslík

Pletený krokodýl: návod na pleteného krokodýla

Další návody na pletení: pleteni-navody.wbs.cz

 


terminologie

Připravte si jehlice stejné tloušťky a vlnu.
Pokud je klubíčko nové, je na etiketě vyznačena ideální tloušťka jehlic. Máte-li k dispozici vlnu páranou, je potřeba najít jehlice metodou pokus-omyl.

Nejprve si na jehlice nahoďte první očka. Tímto začíná pletení všeho – čtverců, ponožek i svetrů. | video návod

Pletení hladce – je nejjednodušší a vytvoří se jím hezký žebrovaný vzor, který bude z obou stran identický.

Pletení obrace – pokud chcete mít čtverec z jedné strany hladký a žebrovaný jen z druhé strany, je potřeba plést jednu stranu hladce a druhou obrace.

Pletení hladce a obrace lze kombinovat, např. patentový vzor, hráškový či kostičky.

Patentový vzor – střídá se jedno oko hladce, druhé obrace, při otočení na druhou stranu opět střídáme oka podle toho, jak je vidíme

Hráškový vzor – opět střídáme jedno oko hladce, druhé obrace, při otočení na druhou stranu střídáme oka obráceně – vidíte-li hladké oko, propletete jej obrace a obráceně

Kostičky – na začátek si určíte, jak velké kostičky chcete mít – mohou být 2 x 2, 3 x 3 atd. Podle zvoleného počtu ok, např. 4 x 4, pletete 4 oka hladce, 4 obrace do výšky 4 řad. Poté, aby vznikla kostička, proplétáte další řady obráceně. Ta oka, která byla pletena hladce, propletete obrace, a ta, která byla pletena obrace zase hladce. Opět do výšky 4 řad. Takto střídáte až do dosažení požadované délky.

 

 

 

 

K ukázce návodů jsme využili volně dostupných návodů na internetu. (zdroj: youtube | pleteni-navody.wbs.cz )

Komentáře jsou vypnuty.