spolek

Spolek byl založen na jaře 2015 jako důsledek obrovské laviny pomoci a solidarity, která se strhla krátce poté, co byly v lednu téhož roku na FB zveřejněny informace o projektu Upleť čtverec. Spontánně se začaly přidávat stovky holek a žen (a dokonce i několik mužů) s chutí podpořit dobrou věc. Kromě jednotlivců začaly na čtvercích pracovat domovy důchodců, školy, školní družiny, denní stacionáře, růžné sdružení, maminky v mateřských centrech – prostě ženy, muži i děti z různých koutů republiky, pro které jsou ruční práce relaxací a naplněním.

Vznik spolku Šikovné ruce pomoci, z. s.- více osobní a ve 20 větách… z pohledu Evy Adámkové, která projekt do ČR „přinesla“ a která je zároveň předsedkyní spolku.

Kolem Vánoc roku 2013 jsem na internetu hledala nějakou charitativní organizaci, jejíž náplní je pletení a háčkování. Našla jsem jich po celém světě celou řadu – některé podporovaly lidi bez domova, jiné psí útulky, další zase nedonošené děti. Nejvíce mne zaujala organizace Knit a Square. Když jsem následně zjistila, že Knit a Square působí už několik let v Jižní Africe a pomáhá dětem nemocným i osiřelým, uvědomila jsem si, že právě bezbranné a opuštěné děti jsou ty, které pomoc potřebují velmi naléhavě. Měla jsem – a stále mám pocit, že svou pomocí jim poskytnu naději a taky vědomí, že lidé ve světě o jejich tragédii ví a díky svým prostředkům a možnostem jsou ochotni pomoci.  IMG_8590

Knit a Square v překladu znamená Upleť čtverec. V pletení a háčkování nejsem žádný profesionál, spíše se považuju za začátečníka. I přesto, že mé umění není velké, přináší mi radost a pocit uspokojení, pomůže mi srovnat si myšlenky a odreagovat se. Když jsem uviděla výzvu Upleť čtverec, bylo mi jasné, že to je v mých silách.

Po pár měsících jsem měla pár set čtverců hotových a odeslaných. Moje chuť dál tvořit se nijak nezmenšovala. Naopak, všude kam jsem šla, jsem s sebou v kabelce nesla 3 věci – klubíčko, háček, krejčovský metr. Uvědomila jsem si, že lidí s chutí tvořit pro druhé je určitě mnoho a jediným omezením je nedostatek informací dostupných v češtině. Proto jsem na podzim 2014 přeložila text ze stránek Knit A Square o tom co plést, jak a pro koho. Postupně se v ČR pár lidí přidalo, většinou šlo ale o jednotlivce. Velký boom začal v lednu 2015, kdy se informace z české webové stránky Upleť čtverec díky Mishe Benešové dostaly na Facebook. Během dvou měsíců měla naše skupina přes 1500 členů. Informace se rychle rozšířila i na Slovensko, odkud se přidalo dalších 600 holek a žen s chutí plést a háčkovat.

Potenciál, dovednosti i chuť pomáhat jsou neuvěřitelné – a aby se práce dala účinně korigovat a pomoc byla co nejefektivnější, zrodila se myšlenka založení spolku. Spolku Šikovné ruce pomoci. Všichni, kdo pro spolek pracují a věnují mu svůj čas, znalosti i dovednosti tak činí bez nároku na finanční odměnu.

 

 

 

vize a hodnoty | naše činnost | organizace | etický kodex | členství | ke stažení | Kdo pro nás plete a háčkuje? A proč? |

Komentáře jsou vypnuty.